Co to jest plamka żółta

Choroby oczu to proste lub złożone, uleczalne bądź też i nie, okulistyczne jednostki chorobowe. Niekiedy, aby ich uniknąć, wystarczy dbałość o higienę oczu, bądź odpowiednio zbilansowaną dietę. Czasem, by sobie z nimi poradzić, wystarczą dobre okulary, bądź właściwie dobrane soczewki kontaktowe. W niektórych przypadkach postępowanie jest bardziej trudne i skomplikowane. Do tego typu schorzeń należy zwyrodnienie plamki żółtej.

Czym jest plamka żółta?

Macula lutea w języku łacińskim, a więc w oficjalnym języku medycyny, to właśnie plamka żółta. Jest to miejsce o najwyższej rozdzielczości widzenia, znajdujące się na siatkówce oka. W jej obrębie znajduje się więc tym samym największa liczba fotoreceptorów, zwanych również czopkami, które absorbują światło.

Plamka żółta swoją nazwę wywodzi od żółtego barwnika, który znajduje się w jej fotoreceptorach.

Czym jest zwyrodnienie plamki żółtej?

Kiedyś to schorzenie nazywano starczym zwyrodnieniem plamki, co wskazuje, że jest ono związane z postępującymi procesami starzenia się narządu wzroku. Obecnie, alternatywną nazwą dla zwyrodnienia plamki żółtej jest skrót AMD, pochodzący od anglojęzycznego określenia Age-related Macula Degeneration.

Definicja

Jeśli chodzi o definicję tej choroby oczu, to opisuje się ją, jako wieloczynnikowe, przewlekłe oraz postępujące schorzenie, w wyniku którego dochodzi do uszkodzenia plamki żółtej. Może to prowadzić do dysfunkcji narządu wzroku, poprzez pogorszenie centralnego widzenia. W najcięższych przypadkach prowadzić to może nawet do całkowitej utraty wzroku.

Osoby najbardziej narażone

Kogo dotyka zwyrodnienie plamki żółtej? Najbardziej narażone są osoby powyżej pięćdziesiątego roku życia. Jednak w przypadku tzw. postaci wysiękowej, może ono spotkać również osoby młodsze. Drugą odmianą zwyrodnienia plamki żółtej, obok wysiękowego, jest tzw. postać sucha.

Pierwsze objawy tej choroby oczu

Zwyrodnienie plamki żółtej przez dłuższy czas może rozwijać się bezobjawowo i nie budzić podejrzeń ze strony pacjenta. Na początku dotyka ono też tylko jednego oka.

Do charakterystycznych objawów w bardziej zaawansowanej fazie schorzenia, należą trudności w czytaniu i pisaniu, rozmyty obraz, przedmioty stają się coraz bardziej zniekształcone. Typowo charakterystycznymi objawami są też zaciemnienie centralnego pola widzenia, tzw. mroczek centralny, oraz postrzeganie prostych linii jako linii zniekształconych. Dzieje się tak nawet wówczas, gdy osoba chora nosi okulary czy też soczewki kontaktowe.

Podstawowe zasady dbania o narząd wzroku

O narząd wzroku, podobnie jak o każdą inną część ciała czy układ, należy dbać i regularnie go badać. W wielu przypadkach zachowanie podstawowych zasad higieny, właściwej diety, jak i regularnych wizyt u okulisty, pomoże w uniknięciu wielu chorób okulistycznych. Bardzo ważne są również dobrze dobrane okulary lub soczewki kontaktowe.

Jakie witaminy na zwyrodnienie plamki żółtej?

W profilaktyce związanej z zapobieganiem lub minimalizacja ryzyka wystąpienia zwyrodnienia plamki żółtej pomocne są substancje, które na co dzień możemy znaleźć w wybranych produktach żywieniowych, lub suplementach dieta. Są to witaminy C oraz E, beta-karoten, zeaksantyna, luteina, i cynk.

Styl życia a choroby oczu

Aby zapobiegać wielu chorobom, w tym okulistycznym, warto pomyśleć o zdrowym trybie życia. Oszczędzanie wzroku, możliwie duży dostęp do światła dziennego, higiena brzegów powiek, dobre okulary i soczewki kontaktowe to podstawowe sposoby na dodatkową szansę, jaką dajemy naszym oczom.

W przypadku schorzenia plamki żółtej nie bez znaczenia pozostaje związek z paleniem tytoniu. Osoby palące są w grupie o podwyższonym ryzyku.

Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej

AMD w wariancie suchym obecnie jest nieuleczalne. W przypadku zwyrodnienia wysiękowego, osoby chore poddawane są operacji przy wykorzystaniu lasera 2RT oraz farmakoterapii. Pomaga to na wyleczenie lub zatrzymanie postępów choroby.

Ponadto osobom chorym, pomocne mogę okazać się dobre oświetlenie przestrzeni, z jakiej korzystają, większa czcionka do czytania, jak również dobrze dobrane okulary, soczewki kontaktowe, a nawet szkło powiększające.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ