Choroby układu żył powierzchniowych

Z chorobami żył zmaga się wiele ludzi. Są to problemy, które dotyczą nawet dwudziestoletnich osób. Jednak najczęściej na choroby żył cierpią osoby po 60. roku życia. Są to powszechne schorzenia, które stanowią zagrożenie dla zdrowia i w związku z tym, gdy pojawiają się niepokojące objawy, należy zgłosić się do lekarza.

Jakie są choroby układu żył powierzchniowych?

Wśród chorób układu żył powierzchniowych można wyróżnić:

  • przewlekłe choroby żył – może to być niewydolność żył powierzchniowych, czyli tzw. żylaki[1], przewlekła niewydolność żylna,
  • ostre choroby żył – będzie to zapalenie żył powierzchniowych oraz zmienionych żylakowato.

Niewydolność żył powierzchniowych

Żylaki mogą pojawić się w formie pierwotnej i wtedy nie są skutkiem innej choroby. W takiej sytuacji są przeważnie chorobą wrodzoną. Natomiast wtórna niewydolność żył powierzchniowych może wystąpić m.in. po przebytym zapaleniu żył, a także po urazie, w przebiegu zespołu pozakrzepowego czy też z powodu ucisku na żyłę.

Pierwsze objawy przewlekłej niewydolności żylnej[2] mają charakter estetyczny. Wtedy dochodzi do występowania pajączków na skórze albo zaczynają poszerzać się żyły podskórne. Do tego występują obrzęki kończyn oraz uczucie ciężkości nóg, które zwiększa się w ciągu dnia, ale ustępuje po odpoczynku w nocy. Jednak wraz z upływem czasu przestają one ustępować. U osób ze zmianami skórnymi pojawia się również swędzenie, kłucie, parestezje, a także uczucie palenia, parzenia i kurcze mięśni nóg.

Wraz z postępem choroby dochodzi do nasilania się bólu oraz innych subiektywnych dolegliwości. Zaczynają rozwijać się żylaki, a także obrzęk i nawracają stany zapalne żył. Do tego może również pojawić się krwotok z żylaków oraz zmian troficznych skóry.

Zapalenie żył powierzchniowych

Jest to pewnego rodzaju rodzina schorzeń, do których zalicza się:

  • zapalenie żył powierzchniowych – pojawia się ono samoistnie albo w wyniku urazu mechanicznego, chemicznego, ale też może wynikać z infekcji oraz z unieruchomienia,
  • zapalenie żył zmienionych żylakowato – jest to najczęstsza postać i dotyczy ona około 90% przypadków,
  • wędrujące zapalenie żył – występuje w związku z nowotworem narządów trzewnych albo z chorobą Bürgera czy też zakażeniem bakteryjnym,
  • septyczne zapalenie żył powierzchniowych.

Na zapalenie żył powierzchniowych[3] mogą wskazywać objawy, takie jak: zaczerwienienie, obrzęk oraz bolesność wzdłuż przebiegu żyły albo w miejscu i otoczeniu żylaka. Jeśli nie będzie ono leczone i nie zagoi się samoistnie, to może dojść do tego, że zapalenie zacznie rozwijać się na układ żył głębokich i przejdzie w bardziej niebezpieczne zapalenie żył głębokich.

Leczenie chorób układu żył powierzchniowych

Niewydolność żył powierzchniowych ma charakter przewlekły i w związku z tym dostępne sposoby leczenia mają na celu zapewnienie na długi czas poprawy odpływu krwi żylnej z kończyny. W związku z tym konieczna jest zmiana trybu życia i rozpoczęcie aktywności fizycznej. W cięższych przypadkach konieczne będzie leczenie farmakologiczne lub operacyjne. Pomóc może również laseroterapia.

Natomiast zapalenie żył powierzchniowych będzie zależało od tego, jaki jest to rodzaj schorzenia i tutaj również można leczyć farmakologicznie lub operacyjnie.

Przy chorobach układu żył powierzchniowych mogą pomóc preparaty, w których składzie znajduje się heparyna. Tak więc dobrym rozwiązaniem będzie zastosowanie leku Lioton 1000 który jest żelem do stosowania miejscowego na skórę. Zawiera on właśnie heparynę, która przyczynia się do poprawy mikrokrążenia, łagodzi stany zapalne oraz zmniejsza obrzęki. Powoduje szybsze wchłanianie się krwiaków podskórnych. Jest to żel, który przyjemnie chłodzi. Do tego pomaga łagodzić objawy, które pojawiają się przy niewydolności żył powierzchniowych, do których zalicza się uczucie ciężkości nóg oraz obrzęki.

Referencje:

Bodio M. i in., Żylaki kończyn dolnych [w:] Gerontologia Współczesna, 4/2014, vol. 2.

Krasiński Z. i in., Przewlekła niewydolność żylna – epidemiologia i leczenie farmakologiczne [w:] Przegląd Flebologiczny, 22, supl.1.

Neubauer-Geryk J., Bieniaszewski L., Zakrzepica żył powierzchownych [w:] Forum Medycyny Rodzinnej, 2018, vol 12, no 3..

[1] M. Bodio, Żylaki kończyn dolnych [w:] Gerontologia Współczesna, 4/2014, vol. 2.

[2] Z. Krasiński, Przewlekła niewydolność żylna – epidemiologia i leczenie farmakologiczne [w:] Przegląd Flebologiczny, 22, supl.1, s. 1-16.

[3] J. Neubauer-Geryk, L. Bieniaszewski, Zakrzepica żył powierzchownych [w:] Forum Medycyny Rodzinnej, 2018, vol 12, no 3, s. 99-101.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ