Cholesterol

Cholesterol budzi wiele kontrowersji. Stereotypowo kojarzy się negatywnie, bo groźnie. Niemniej jednak już na początku warto zaznaczyć, że w naszym organizmie tworzą się dwa obozy – cholesterol dobry i cholesterol zły – każdy z nich jest pożądany, ponieważ to dzięki nim jesteśmy w stanie prawidłowo funkcjonować. Zarówno dobry, jak i zły cholesterol wpływa na pracę każdej, nawet najmniejszej komórki ciała człowieka. Aspektem szkodliwym, zaburzającym działanie jest jedynie jego nadmiar. Zastanawiasz się, jakie czynniki mają na niego wpływ oraz dlaczego jego obecność jest tak istotna w każdym organizmie? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

Skąd bierze się cholesterol?

Jak już wspominaliśmy, cholesterol to niezastąpiony towarzysz naszego organizmu. Codziennie gotowy do działania, lubi wyzwania, dobre samopoczucie i pozytywną energię. Niemniej jednak, aby z aktywnym trybem życia był za pan brat, należy zasięgnąć wiedzy o jego źródle, czyli o tym, gdzie produkowany jest cholesterol! Otóż część wytwarzana jest przez ludzki organizm, a dokładnie przez wątrobę. To tzw. miejsce dowództwa, ponieważ to właśnie stamtąd rozpoczyna się podróż cholesterolu do wszystkich komórek ciała. Niemniej jednak istnieje również część cholesterolu, która do organizmu dociera ukryta pod postacią pożywienia. Jego źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego oraz tłuszcze zwierzęce.

Warto nadmienić, iż w skład całkowitego cholesterolu wchodzą dwie lipoproteiny – cholesterol LDL, potocznie nazywany „złym” oraz cholesterol HDL, potocznie nazywany „dobrym”.

Co wpływa na podwyższony poziom cholesterolu?

Skoro część cholesterolu dostarczana jest do organizmu wraz z pożywieniem, to właśnie na samej diecie powinniśmy się skupić. Ta bogata w tłuszcze trans i nasycone ukrywa się pod postacią tłustych wędlin i mięsa, wyrobów cukierniczych, konserw, fast foodów, tłustych produktów mlecznych oraz olei roślinnych – kokosowych i palmowych. Należy zaznaczyć, iż tego typu odżywianie się jest szalenie szkodliwe!

Jakie są objawy podwyższonego cholesterolu?

Przez długi czas cholesterol o podwyższonym poziomie nie daje o sobie widocznych znaków. Pierwsze objawy pojawiają się, gdy cholesterol LDL – zły – osiąga znaczącą przewagę. W postaci tzw. złogów odkłada się w ścianach tętnic. Te natomiast usztywniają naczynia krwionośne, tym samym się zwężając. Krew przepływa wolniej, przez co organizm ma kłopoty z zapamiętywaniem i koncentracją. Widoczne zmiany zachodzą również na ciele. Pojawiają się żółte zgrubienia, najczęściej pod piersiami, w okolicach powiek i zgięciach łokcia, czyli tam, gdzie skóra marszczy się, jest jej więcej. Zaniedbany cholesterol i jego podwyższony poziom może prowadzić do poważnych chorób, dlatego też nie zwlekaj, odwiedź stronę https://poznajsienatluszczach.pl/2016/07/11/cholesterol/ i poznaj się na zdrowiu!

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ