Cebula - charakterystyka, uprawa, nawożenie

Cebula to znane od niemal 5 tysięcy lat warzywo, które jest cenione ze względu na swoje walory smakowe i lecznicze. Cenimy ją i jemy na co dzień, podpierając się jej własnościami leczniczymi szczególnie w przypadku przeziębienia i chorób górnego układu oddechowego. Zobaczmy, jak uprawiać tę roślinę i co robić, by mieć jak najlepsze plony.

Wymagania gruntowe dla cebuli

Cebula należy do roślin, które lubią miejsca nasłonecznione. Najlepiej rośnie w glebach dobrze przepuszczalnych, żyznych, bogatych w próchnicę. Niezwykle istotne znaczenie ma odczyn gleby. Cebula nie lubi gleb kwaśnych, a najlepiej rośnie na glebach, których odczyn waha się od 6,5-7pH. W sytuacji, gdy mamy do czynienia z glebą kwaśną, powinniśmy zdecydowanie zadbać o jej odkwaszenie. Najłatwiej zrobić to poprzez zwapnowanie.

Siew cebuli

Cebulę jest rośliną dwuletnią, choć zwykle jest uprawiana jako roślina jednoroczna. Cebulę można wysiewać wiosną i wówczas zbiera się plony jesienią, lub jesienią i wówczas możemy liczyć na zbiór wczesnowiosenny. W mniejszych uprawach nie wysiewa się cebuli z nasion, lecz używa się rozsady lub dymki. W uprawach na większą skalę jest to sposób rzadko stosowany.

Cebulę wysiewa się najczęściej w układzie rzędowo-pasowym, w taki sposób, by uwzględnić możliwość przejazdu pomiędzy pasami ciągnika. Siew powinien się odbyć przed 15 kwietnia, bo późniejszy wysiew może mieć negatywny wpływ na rozmiar cebuli i wielkość plonów. Cebula powinna wzejść po ok. 18-20 dniach od wysiewu.

Nawożenie cebuli

Cebula należy do roślin, które mają wysokie wymagania glebowe. Dobrze rosną na glebach nawożonych obornikiem, ale wyłącznie przed zimą, nigdy wiosną!) lub kompostem. Zastosowanie tego ostatniego jest jednak możliwe tylko wtedy, gdy prowadzimy uprawę cebuli na niewielką skalę. Przy uprawach większych, konieczne jest użycie gotowych nawozów do cebuli zapewniających odpowiednie warunki gruntowe.

Najważniejszymi składnikami dla cebuli są azot, fosfor i potas. Do jej prawidłowego wzrostu konieczna jest również siarka. Zanim przystąpimy do nawożenia warto wykonać próbę glebową, by wiedzieć, jaki skład ma gleba i na tej podstawie dobrać dawki i częstotliwość nawożenia. Azotem nawozi się zwykle dwukrotnie: przed siewem i potem pogłównie, ale nie później niż do 15 czerwca. Fosfor również dostarcza się do gleby przed siewem, natomiast stosowanie nawozów z potasem jest zależne od ich rodzaju. Siarczan potasu powinno się stosować wiosną, a sól potasową jesienią.

Problemy z uprawą cebuli

Jednym z podstawowych problemów, na który możemy natrafić podczas uprawy cebuli, są chwasty. Kiełkująca cebula często bywa zagłuszana przez chwasty, co ma negatywny wpływ na oczekiwane plony. W takich sytuacjach konieczne bywa zastosowanie herbicydów, które wspierają w walce z chwastami.

[Głosów:4    Średnia:2.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ