Chrapanie jest uciążliwe, zwłaszcza dla osób śpiących w tym samym pomieszczeniu. Wybudzone z głębokiego snu nie mogą ponownie zasnąć, są zmęczone i rozdrażnione. Gwiżdżą, trącają osobę chrapiącą, ale przynosi to niewielkie efekty lub są one krótkotrwałe. Dzieje się tak dlatego, że chrapanie występuje kilkakrotnie w ciągu jednej nocy. Jeżeli jest to sporadyczne, to nie pozostaje nic innego, jak przecierpieć. Jeżeli jednak powtarza się często, to warto zastanowić się, czy przyczyną nie jest bezdech senny. Jak go rozpoznać?

Co to jest bezdech senny?

Bezdech to okresowe przerwy w oddychaniu trwające ponad 10 sekund, powtarzające się kilkakrotnie w ciągu godziny. Mówimy o nim także wtedy, gdy spłycenie oddechu zmniejsza się o ponad 50%. Następuje wtedy niedotlenienie mózgu, spada saturacja.

Podczas snu mięśnie układu oddechowego częściowo wiotczeją i opadają, ale niewielka szczelina między gardzielą a językiem pozwala na swobodne oddychanie. Czasami jednak nieprawidłowości w budowie górnych dróg oddechowych mogą powodować zaburzenia w nocnym oddychaniu i bezdech senny.

mężczyzna podczas snu

Objawy bezdechu sennego

Lekarze dzielą je na objawy nocne:

  • głośne nieregularne chrapanie,
  • niespokojny sen,
  • nagłe przebudzenia,
  • uczucie braku powietrza,
  • nadmierna potliwość;

oraz dzienne:

  • poranne bóle głowy,
  • nagłe napady senności,
  • trudności z koncentracją i pamięcią.
Rodzaje bezdechu

Lekarze rozróżniają dwa rodzaje bezdechu:

  • obturacyjny (OBS) – szczelina między gardzielą a językiem zostaje całkowicie zamknięta,
  • centralny – występuje rzadziej, przyczyną jest uszkodzenie komórek mózgowych odpowiedzialnych za oddychanie.

Wokół nocnego zaburzenia oddychania narosło wiele mitów, które powodują lekceważenie schorzenia.

Mit 1 –  Na bezdech chorują tylko osoby otyłe

Takie przekonanie jest błędne. Na OBS zapadają także osoby szczupłe, sportowcy z muskularną szyją. Otyłość jest czynnikiem zwiększającym ryzyko, ale nie jedyną przyczyną. Usunąć trzeba właściwe przyczyny lub zastosować odpowiednią terapię.

Mit 2 – Chorują tylko dorośli

To kolejny mit bez potwierdzenia. Badania pokazują, że dzieci częściej cierpią na bezdech senny niż dorośli. Większość z nich z choroby wyrasta, ale może powrócić w wieku dorosłym. W wyniku niedotlenienia mózgu dzieci z dużym bezdechem wolniej się rozwijają pod względem intelektualnym, fizycznym, a także emocjonalnym.

Mit 3 – Chrapanie jest objawem bezdechu

Pierwszym widocznym objawem bezdechu sennego jest chrapanie. W tym przypadku choroba z objawem są nierozerwalnie związane. Chrapanie może mieć także inne przyczyny. Duży wysiłek fizyczny przed snem, wypicie większej ilości alkoholu, cukrzyca, nadciśnienie.

Mit 4 – Im więcej śpisz tym lepiej

Nie jest to niestety prawda. Badania przeprowadzone w USA wykazały, że optymalnie powinno spać się 7-8 godzin. Najczęściej popełnianym błędem przez osoby z bezdechem sennym jest wydłużenie snu do 10 godzin, bo w ciągu nocy się nie wyspały.

O jakości snu decyduje nie jego długość, ale jakość. Zdrowy sen to sen głęboki, bezdech senny objawia się przerwami w śnie, częstą zmianą pozycji, nagłymi przebudzeniami z uczuciem lęku i paniki. To wszystko powoduje, że sen nie regeneruje organizmu.

Mit 5 – Maska CPAP źle wpływa na wygląd

Wiele osób z OBS nie chce poddać się terapii za pomocą masek CPAP ze względów estetycznych. Tymczasem wyleczenie  bezdechu poprawia wygląd cery, znikają ślady zmęczenia, zaczerwienienia i obrzęki na twarzy.

Mit 7 – Chrapania nie da się wyleczyć

Nic bardziej mylnego. Zdrowy człowiek chrapie sporadycznie, częste chrapanie świadczy o nieprawidłowej budowie przegrody nosowej, migdałków, polipach. Po konsultacji z lekarzem można te przyczyny całkowicie wyeliminować.

Chrapanie spowodowane OBS można wyeliminować za pomocą wysokiego ciśnienia podawanego do płuc przez maskę CPAP.

Leczenie bezdechu sennego jest konieczne

Wystarczy, że jedną noc prześpimy źle, a rano wstajemy zmęczeni, rozdrażnieni, nie potrafimy się skoncentrować. W przypadku osób z OBS tych nocy jest bardzo dużo lub nawet każda. Efektem jest przede wszystkim niedotlenienie mózgu i obok wyżej wymienionych dolegliwości dochodzą takie objawy jak masz problemy z pamięcią, czujesz się senny w ciągu dnia, odczuwasz poranne bóle głowy.

leczenie bezdechu sennego

Szczególnie niebezpieczny jest brak koncentracji i nagłe uczucie senności, to one mogą być przyczyną wypadków w pracy lub zaśnięcia kierowcy za kierownicą.

Więcej o bezdechu sennym przeczytasz na tej stronie https://zdrowysen.info/bezdech-senny

Powtarzającego się chrapania nie należy nigdy lekceważyć. Jeśli nie pomoże zrzucenie kilku kilogramów i spanie na boku, koniecznie trzeba udać się do lekarza, który ustali przyczyny i wskaże sposoby leczenia. Nieleczony bezdech senny może być nie tylko uciążliwy ale i niebezpieczny dla stanu zdrowia.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ